Co nowego?
Zanim pochopnie wpiszemy nr KRS organizacji pożytku publicznego w deklaracji podatkowej, warto choć chwilę zastanowić się do kogo nasz 1% trafi. Czy to ważne? Tak, bo dzięki jednej, małej wpłacie możemy mieć wpływ na swoje otoczenie.
Raz w roku możemy wesprzeć działania podejmowane przez stowarzyszenia i fundacje nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy, że do końca kwietnia złożymy zeznanie podatkowe w którym zdecydujemy o przekazaniu 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Na słupach reklamowych w centrum Torunia wiszą plakaty zachęcające miszkańców regionu do odprowadzenia 1% podaktu na rzecz organizacji pożytku publicznego, czyli Kujawsko-Pomorska Federacja Organizacji Pozarządowych już po raz drugi startuje z kampanią społeczną „1% regionalnie”!
Czy Polacy chętnie przekazują swój 1% podatku? Ilu podatników z regionu przekazało swój 1% na rzecz opp? Jaką kwotę uzyskały opp z naszego regionu? Które organizacje otrzymały największe wsparcie? Czas na podsumowanie akcji składania zeznań rocznych za rok 2014.
Podatnik, który złożył do 30 kwietnia 2015 r. zeznanie za ubiegły rok, ale zapomniał przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, może jeszcze naprawić ten błąd. Wystarczy złożyć korektę.
Jedna z najmniejszych organizacji biorących udział w akcji „1% regionalnie”, to Stowarzyszenie Serce za Serce. Swoje działania opiera tylko i wyłącznie na społecznej pracy członków.
RC fundacja konsultingu i rehabilitacji już na stałe wpisała się w mapę Torunia, jako miejsce zajmujące się profesjonalnym wsparciem osób chorych psychicznie.
Na 60 słupach reklamowych w centrum Torunia od kilku dni wiszą plakaty zachęcające do przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z województwa kujawsko-pomorskiego.
Fundacja „Daj Szansę” od początku swojej działalności, czyli od ponad 22 lat zajmuje się rehabilitacją niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Rocznie z pomocy fundacji korzysta ponad 400 rodzin dzieci niepełnosprawnych.
Powoli nasz kampania dobiega końca, a coraz więcej samorządów, organizacji pozarządowych, a także firm odpowiada na zaproszenie Federacji do wspólnego promowania idei przekazywania odpisu 1% podatku na rzecz stowarzyszeń i fundacji z województwa kujawsko-pomorskiego.
Już od ponad 20 lat wspiera rodziny dotknięte przemocą, poszkodowane w swych prawach dzieci i bezdomne lub samotne kobiety. Inowrocławski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka wspiera nie tylko najmłodszych.
Kampania 1% regionalnie przybiera na sile. Przez cały kwiecień w Polskim Radiu PIK będzie można usłyszeć spot promujący akcję „1% regionalnie”.
Jeszcze tylko dziś można obejrzeć w toruńskiej komunikacji miejskiej wyjątkowy spot przybliżający działania Fundacji Arkadia z Torunia (kolejny spot zostanie wyemitowany w drugiej połowie kwietnia). Jest czym się chwalić, bo Arkadia to autora nowatorskich działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
We wczorajszym programie „Rozmowa Dnia” w TV Toruń gościli Ewa Grobelska, Prezes Fundacji Daj Szansę i Wiceprezes Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz Andrzej Maczassek z Fundacji Jestem – organizacji członkowskiej Federacji.
„Miarą tego jakimi jesteśmy ludźmi i marą naszej cywilizacji jest kondycja najsłabszego z nas” – takie motto przyświeca założycielce Fundacji Feniks – Kasi Śmigielskiej.
Mechanizm „1% podatku” funkcjonuje w Polsce od 2004 roku, jednak w dalszym ciągu część podatników nie zdaje sobie sprawy z zasad jego działania. Pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości – czy 1% to darowizna? Czy 1% należy przelać na konto organizacji? Kto decyduje ile wynosi mój 1%? Co robią organizacje z zebranymi środkami?
Już od ponad 14 lat w Solcu Kujawskim działa stowarzyszenie, które za priorytetowy cel stawia sobie wsparcie jego mieszkańców i rozwój miasta.
Czy swój 1% podatku możemy przekazać tylko i wyłącznie organizacji, która znalazła się w wykazie uprawnionych organizacji, publikowanym na stronach Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej? Otóż jak się okazuje istnieje praktyka, która pozwala podmiotom do tego nieuprawnionym „legalnie” pozyskiwać środki z 1%.
W lutym w toruńskiej Fundacji „Światło” wybudziła się ze śpiączki 35 osoba! Fundacja zajmuje się opieką nad osobami będącymi w śpiączce oraz wsparciem ich rodzin i bliskich.
Od wtorku (tj. 3 marca) w toruńskich tramwajach i autobusach można obejrzeć spot zachęcający do przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
fot. MZK w Toruniu
Tematem Wywiadu Tygodnia (cykl wywiadów publikowanych na stronach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego) jest nasza kampania!
„JESTEM” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia to kolejna z organizacji, które aktywnie włączyły się w kampanię „1% regionalnie”.
Prezydent Torunia także popiera przekazywanie środków z 1% dla organizacji pożytku publicznego działających lokalnie. Swoje stanowisko przekazał w liście do Federacji.
W okresie rozliczeń podatkowych bombardowani ze wszystkich stron jesteśmy prośbami o przekazanie podatku. Często jednak natłok informacji utrudnia nam nie tylko zrozumienie samej idei przekazywania 1% podatku, ale również budzi w nas przeróżne wątpliwości i pytania - np. o co w tym wszystkim chodzi?
Jedną z organizacji, która włączyła się w planowanie i współfinansowanie kampanii „1% regionalnie” jest Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych SUBICERE z Radziejowa. Stowarzyszenie powstało w 2008 roku z inicjatywy rodziców, pedagogów i kilku wrażliwych osób, w trosce o potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Jak zainwestować 1% swojego podatku? To proste! Wystarczy chwilę zastanowić się na jakich sprawach nam zależy, potem sprawdzić która organizacja w naszym najbliższym otoczeniu się nimi zajmuje, a następnie wesprzeć ją swoim jednym procentem.
Codziennie setki fundacji i stowarzyszeń podejmują działania na rzecz najbardziej potrzebujących, organizują ważne wydarzenia, zmieniają świat wokół siebie na lepszy. Właśnie na rzecz tych organizacji przygotowaliśmy kampanię „1% regionalnie".